Kufřík odráží materiální kulturu prostředí nižšího šlechtice na přelomu 14. a 15. století. Je v něm zastoupen kompletní oděv nižšího šlechtice, včetně obuvi a kožených doplňků. Nižší šlechtic je vyobrazen jako bojovník, proto se v muzejním kufříku nachází jeho základní poboční zbraně – meč a dýka, stejně jako ostruhy spojené se statusem rytířství. Kromě toho lze v muzejním kufříku nalézt i další zbraně, případně části zbraní, a to konkrétně prak, šíp, šipku do kuše a kuli do píšťaly. Prak je jednoduchá střelná zbraň a často bývá spojován s dětmi – práčaty – za husitských válek. Šíp, šipka, a kule jsou v kufříku jako zástupci střelných a palných zbraní – dětem by mělo být vysvětleno, jak luk, kuše i píšťala fungovaly. Tím, že si budou moci prohlédnout a porovnat projektily, které z nich byly vystřelovány, si udělají představu o destrukčnosti války ve středověku.
Šlechticovu domácnost, a nejčastěji archeologicky nacházenou hmotnou kulturu obecně, reprezentuje soubor keramických nádob – hrnec s pokličkou, džbán a korbel. Ty jsou doplněny ještě technickou keramikou – kachlem a kahanem. Stravování a stolování kromě keramiky zastupuje i skleněná číše a dřevěná miska se lžící.
Předměty, které by bylo vhodné zmínit v souvislosti s obchodem, uzavíráním smluv, případně s právem ve středověku, jsou dva druhy mincí a pečetidlo s pečetním voskem. Část kufříku je věnována i tématu dětí ve středověku. Mezi tyto předměty patří dětské hračky – keramická panenka, koník a také hra cvrnkání kuliček. V kufříku jsou zastoupeny i předměty související s volným časem ve středověku a zábavou – kostěné hrací kostky a desková hra mlýn.
Cílová skupina: 4. - 9. ročník ZŠ, nižší stupeň víceletých gymnázií
Délka programu: 60 minut
Vzdělávací oblast: Dějepis
Začátky programů: dle dohody v rámci otevírací doby muzea
Cena programu: 20 Kč/student, pedagogický doprovod zdarma
Místo konání: Muzeum Jindřichohradecka, konferenční sál ve Štítného ulici 124/I., Jindřichův Hradec
Objednávka edukačního programu na e-mailu: machartova@mjh.cz
Program vznikl v rámci projektu ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma I-CULT, který je financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.